עורך דין יצחק אלמליח

טל/פקס: 02-9914221
נייד: 052-6070803

מייל:almaliach6@gmail.com

עורך דין בירושלים

לסניף מרכז התקשרו לעו"ד יהודה בש

0506283749

הרעת תנאי עבודה

הרעת תנאי עבודה

פיצוי בעקבות פיטורין ייצוג של עובד שהתפטר מהעבודה בעקבות הרעת תנאי עבודה

 

עובד שחווה הרעת תנאי עבודה ללא סיבה מוצדקת רשאי לקבל ייצוג משפטי, גם אם זוהי רק הרגשת העובד בלבד. העובדים מגיעים ודורשים את הזכויות שלהם על פי חוק, ונתקלים בסירוב באמתלות כלשהם ואינם יודעים איך להגיב לטענות, לכך צריך ייצוג מתאים. כמו כן החוק מגן על עובדים שהרעת תנאי עבודה בוצעה בכוונה כדי לגרום לפיטורין שלהם ללא קבלת זכויות ושכר.

אך גם במידה שחלה הרעת תנאי עבודה במצבים בהם העובדים מרגישים כי המעסיקים משנים את תנאי העבודה שלהם או מתעמרים בהם בלי שום סיבה מוצדקת. למרות שזוהי הרגשתם האישית ויתכן כי המעסיק אינו חושב שהוא מתעמר או מזלזל בעובד זה, עדיין העובד זכאי לפיצויי פיטורין על פי חוק.

כמו כן במקומות עבודה מסודרים, שיש תנאי עבודה ושכר מעוגנים בהסכמי עבודה, כל שיש שינוי לרעה בתנאים אלו, יחשב כהרעת תנאי עבודה. במקומות אלו בניגוד למקומות עבודה אחרים, העובדים לא מוותרים בקלות על התנאים שהיו להם בעבר. עובדים אלו מודעים לשמירה על הזכויות שלהם ועל הייצוג שלהם, על ידי עורך דין לענייני עבודה בבית משפט לעבודה.

 

כללים להרעת התנאים בעבודה

 

על פי החוק ישנם תנאים להרעת תנאי עבודה, שיש לדעת אותם מראש, לכן ידיעה של החוק מראש עלולה למנוע אי נעימות בעתיד. 

על פי הדין והפסיקה האמורה בחוק אם לא נאמר אחרת בהסכמי עבודה ושכר, הרעת תנאי עבודה שמתבצעת באישור ובהסכמת העובד אינה נחשבת לכזו.

במקרים שבהם הודעת ההתפטרות של העובד מתאחרת באופן בלתי סביר או שהגשת התביעה עצמה מתאחרת ניתן לומר כי עובד זה הסכים עם תנאי העסקתו למרות הפרת החוזה החד צדדית.

 

מה כולל הרעת תנאים בעבודה:

 

על פי חוק פיצויי פיטורין: "סעיף א11 לחוק פיצוי פיטורין התשכ"ג 1963" התפטר עובד מחמת הרעה מוחשית בתנאי העבודה או מחמת נסיבות אחרות שביחסי עבודה לגבי אותו העובד, שבהן אין לדרוש ממנו שימשיך בעבודתו רואים את ההתפטרות לעניין חוק זה כפיטורין" 

 

שינוי מקום עבודה שכולל ירידה בשכר 

עובד מתבקש לעזוב מקום עבודה והתנאים במקום העבודה החדש אינם תואמים את התנאים להם הורגל.

 

הורדה משמעותית בשכר בעבודה 

עובד שמחליטים לקצץ בשכר העבודה שלו בשיעור של 10% משכר העבודה שהוצע לו. קיצוץ זה יחשב כהרעת תנאי עבודה מוחשית המזכה את העובד בפיצויי פיטורין.

 

הרעת תנאי עבודה - חוויתם הרעת תנאי עבודה? דעו את זכויותיכם ודרשו אותן!

 

מרבית יומנו סובב סביב העבודה. החל מהשכמה מוקדמת, על מנת שנוכל להגיע בזמן, קביעת חופשות וביקורים, התאמת לוח הזמנים של בני המשפחה לשעות העבודה שלנו, וכלה בדחיית כל הסידורים, הארגונים, זמן האיכות, ארוחת ערב וארגוני שינה עד לאחר שעות העבודה.

אנו בוחרים מה ללמוד והיכן לקבל הכשרה בהתאם למקום ולתחום בו אנו רוצים לעסוק, ועוברים מיונים ארוכים ומתישים על מנת לבלוט בין יתר המועמדים לאותו התפקיד. 

כאשר אנו מגיעים סוף סוף למקום עבודה ולתפקיד המתאימים לציפיות שלנו- מרחק ממקום המגורים, שעות עבודה, תנאים ושכר- אנו מקפידים לבצע את התפקיד שלנו על הצד הטוב ביותר ובאופן מקצועי.

פעמים רבות ישנו תגמול והטבות המגיעים כהערכה לעבודה טובה, להספק רב ולמאמץ נוסף של עובד בתפקידו, ולכן ישנה שאיפה מתמדת להשתפר ולגלות חריצות במקום העבודה. האפשרות לשיפור תנאי העבודה, בין אם בגובה השכר או אף בקידום אופציונאלי, מעניקים לעובד את התחושה שהוא נמצא במקום בו מעריכים אותו ואף פותחים בפניו דלתות נוספת בהתאם לתפקודו ולמאמץ המושקע בביצועו, ולכן היא חשובה עד מאוד לרווחתו.

מנגד, ישנם מקרים בהם תנאי העבודה אינם יציבים באופן שאינו מכבד את זכויותינו על פי חוק. אם זה בעקבות החלטה שרירותית של הממונה עלינו ואם בעקבות אי הסכמה בינינו לבינו או לבין קולגה. 

הרעת תנאי עבודה, מעבר לכך שאיננה חוקית- מפחיתה את מוטיבציית העובד במקום העבודה, משפיעה על שגרת חייו באופן שלילי ובמקרים חמורים אף עלולה להסב נזק חמור לרווחתו הנפשית והכלכלית. 

אנחנו כאן על מנת לעמוד על זכויותיכם ולוודא כי הן אינן נפגעות וכי אתם מקבלים את כל המגיע לכם על זמנכם והשקעתכם.

אם חוויתם פגיעה שכזו, צרו עימנו קשר לכל שאלה, ייעוץ וייצוג מסור ומקצועי.

 

במקרה של הרעת תנאים במקום העבודה יש למי לפנות

 

מגיל קטן מלמדים אותנו להביע דעה, להתבטא כשמשהו מפריע לנו ולפעול לשינוי חוסר צדק. 

אנו יכולים לזהות אי צדק בכל מקום. ברחוב, בפוליטיקה, בסופר. עם זאת, כאשר ישנו מצב שאינו הוגן באופן מובהק במקום העבודה שלנו, ואנו נפגעים ממנו- לרוב ישנו חשש לפעול בנושא, שמא פרנסתנו תיפגע.

אנחנו כאן כדי להפיג את החששות שלכם ולהזכיר כי במידה ואתם חווים הרעת תנאי עבודה, צרו עימנו קשר ותיווכחו שרדיפת צדק מעולם לא הייתה נכונה יותר.