עורך דין יצחק אלמליח

טל/פקס: 02-9914221
נייד: 052-6070803

מייל:almaliach6@gmail.com

עורך דין בירושלים

לסניף מרכז התקשרו לעו"ד יהודה בש

0506283749

פיצויי פיטורין​

פיצויי פיטורין​

להכיר את החוק

 

חשוב להכיר את החוק כאשר מתרחש מצב לא נעים וקשה של פיטורי עובד, על כל עובד לדעת כי קיים מכלול רחב של חוקים שיעניקו לו את כל ההגנה והסיוע הכלכלי בכדי להצליח לעבור תקופה לא קלה זו ללא קושי כלכלי משמעותי, ועם קבלת כל הזכויות המגיעות לעובד לאחר פיטורין לרבות לקבל פיצויי פיטורין.

 

פיצויי פיטורין קבלת סיוע במסגרת החוק

 

לאחר פיטורי עובד יש לדעת כי במסגרת החוק, מגיעות לכל העובדים המסיימים לעבוד זכויות רבות, וכן קבלת סיוע המתרחש עם השינוי המהיר. עם סיום יחסי העבודה ובמצב של פיטורין, יש לזכור כי קיימת מסגרת רחבה המגנה על העובד במסגרת החוק. ובכל מקרה של הפרת חוקים הקשורים לנושא פיטורי עובדים על ידי המעסיק, ניתן להגיש תלונה וכן לתבוע פיצויים כספיים על פי חוק.

 

פיצויי פיטורין אפשר להגיש ערעור

 

למשל על המעסיק להודיע זמן רב מראש כהודעה מוקדמת על הפיטורים, לאפשר לעובד עריכה של שימוע לפני הפיטורים, להעניק לו אישור המציין את כל תקופת העבודה בה עבד. במסגרת הזכויות המגיעות לעובד לאחר פיטוריו הוא אף רשאי לערער על ההחלטה ולהגיש ערעור מסודר כנגד ההחלטה לפטרו. זוהי למשל נקודה שאליה לא מודעים עובדים רבים, והם אינם מכירים את הנושא זה של הגשת ערעור. עובדים רבים בטוחים כי לאחר שקיבלו הודעת פיטורין אין ביכולתם לעשות דבר, אלא לקבל את הגזירה בשקט ולעזוב את מקום העבודה. רבים מהם גם אינם שוקלים מה היו הסיבות לפיטורין, האם היו מוצדקות או שנבעו מסיבות וממניעים אחרים שאינם חוקיים, ובמקרה זה ניתן אף להגיש תביעה, לחייב את המעסיק להחזיר את העובד למקום עבודתו או לבקש פיצויי פיטורין גבוהים יותר. במסגרת הזכויות הרבות המגיעות לעובדים ויוצרות עבורם הגנה בתנאי העסקתם, עליהם לזכור כי גם בנושאי פיטורין מגיעים להם זכויות מגוונות בחוק- למשל זכויות של התפטרות לאחר לידה לשם טיפול בילד, התפטרות של עובד ועובדת עקב אימוץ של ילד וטיפול בו, התפטרות של הורה מהעבודה לצורך טיפול בילדיו וכדומה, על כל עובד יש לדעת כי הוא יקבל את מלוא ההגנה ואת כל הזכויות הכספיות המגיעות לו בהתאם.